Családi ház alapozása – alaplemez vagy sávalap betonalappal?
Milyen alapot válasszunk új családi házunkhoz? Mi a különbség az alaplemez és a sávalap betonalappal között?
A stabilitás és élettartam az egyik legfontosabb tényező az épületek tervezésekor. Minden építkezés az alapozással kezdődik, amely a teljes épület egészségének alapvető pillére. Hosszú időn keresztül az ún. teherbíró és fagyálló talajszintre alapozás volt az egyetlen helyes alapozási módszer. Ez az elv körülbelül ötven évvel ezelőtt került először felülvizsgálatra. Azóta a családi és társasházak alapozási módjai bővültek, és ma már többféle lehetőség közül választhatunk. Mi volt ennek a felülvizsgálatnak az előzménye?
Sikerült már választania projektet új, egészséges otthonához, melynek élettartama korlátlan? Merítsen ihletet kerámiaházaink online katalógusából.
Alaplemez vagy sávalap betonalappal?
Statika és stabilitás
Minden geológus, függetlenül a konkrét építkezési helyszíntől, biztosan megerősíti, hogy még a mérsékelten lejtős talajokon is mindig előfordulnak bizonyos elmozdulások és mozgások. A legszembetűnőbb ez a lejtős telkeknél. Nem meglepő tehát, hogy az épületek alapozásának újragondolására a világ egyik leghegyesebb országában, Új-Zélandon került sor. Ezen a szigetországban szinte nincs olyan hely, ahol ne történnének talajmozgások. Ezért egy helyi építőcsapat vállalta, hogy házat alapoz egy úgynevezett lebegő, szigetelt alaplemezen. Az eredmény egyértelmű volt. Az ilyen típusú alapozás lehetővé teszi, hogy a ház és az alaplemez együttesen elmozduljon a talajjal, anélkül, hogy maga az épület sérülne. Az esetleges félreértések elkerülése érdekében hangsúlyozni kell, hogy ezek az elmozdulások milliméteres nagyságrendűek. Az alapozás ezen változtatása előtt Új-Zélandon nem létezett olyan épület, amely ne szenvedett volna szerkezeti sérülést. Ennek oka az volt, hogy az alapokat egyre mélyebb talajrétegekhez kötötték, miközben, mint az a cikk elején is említve volt, gyakorlatilag minden talaj folyamatosan mozog. Ez az új alapozási elv különösen könnyű épületeknél előnyös, de már többemeletes projekteknél is alkalmazzák.
Az eredmények olyan lenyűgözőek voltak, hogy ez az alapozási elv rövid idő alatt szinte az egész gazdaságilag fejlett világban elterjedt. Ahhoz, hogy elkerüljük a talaj mozgásainak hatását az épület szerkezetére, nagy számban kezdtek könnyű házakat építeni (úszó) szigetelt alaplemezekkel. Az ilyen alapozáson lévő könnyű épületek alkalmazása nemcsak a lejtős területeken indokolt. Nyilvánvaló előnyük és érvényességük van a mérsékelten lejtős és sík területeken is.
A szigetelt, önhordó alaplemez egy keresztirányban bordázott vasbeton lemez, amely az egész épület súlyát hordozza, és egyenletesen osztja el azt az altalajon. Ezáltal csökken a falak repedésének kockázata, miközben biztosítja az épület hosszabb élettartamát és stabilitását.
A megvalósítás gazdaságossága és összetettsége
A szigetelt alaplemezek alkalmazásának másik előnye a megvalósítás gazdaságossága. Az ilyen alapozás nemcsak anyagilag kedvezőbb (ha az alapozás végső árát vesszük figyelembe), hanem a megvalósítás sebessége és összetettsége is pozitívan hat a gazdaságosságra. A keresztirányban bordázott vasbeton lemez multifunkcionalitása révén kedvezően befolyásolja az építkezés teljes folyamatát. Mit is jelent ez? A szigetelt, önhordó alaplemez megvalósításával nemcsak a ház alapját oldja meg, hanem a víz- és szennyvízvezetékeket, a hőszigetelést, a talajnedvesség elleni szigetelést, valamint olyan egyéb feladatokat is, mint például a fűtési rendszerek előkészítése vagy a talajban lévő radon negatív hatásának kiküszöbölése. Vajon mindezt ilyen komplex módon meg lehetne oldani sávalapozással, ráadásul néhány nap alatt? Aligha…
A ház üzemeltetésének gazdaságossága és energiaigénye
A szigetelt, önhordó alaplemez alkalmazásának harmadik előnye, hogy az ilyen szerkezetek már eleve „melegek”. Sávalapozás esetén az alapozó szerkezet folyamatosan ki van téve a nedvességnek. Mivel a víz növeli bármely anyag hővezető képességét, a hideg könnyen és elkerülhetetlenül átterjed a falakra. Valamennyien beláthatjuk, hogy óriási különbség van aközött, ha a padló és a falak alatt csupán néhány milliméter száraz réteg van, vagy ha a padló alatt 30+ centiméter száraz alapréteg található. Az alaplemez alatti talajnedvesség elleni szigetelés megvalósításával a szerkezet mentes marad a nedvességtől, és így az ebből eredő nem kívánt hidegtől is.
A szigetelt alaplemez
Nem talál megfelelő szállítót szigetelt önhordó alaplemez megvalósításához a közelében? Írjon nekünk az uzlet@ceramichouses.hu e-mail címre. Több mint két éve dolgozunk megbízható partnerrel az alapozások kivitelezésében, és az alapok megvalósítását Szlovákiában, valamint az EU környező országaiban is biztosítani tudjuk.